דילוג לתוכן

המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית

חזרה

יעד אסטרטגי 2 - פיתוח שוק התעסוקה בעידן הדיגיטלי

בעידן הדיגיטלי, שוק התעסוקה המודרני ניצב בפני אתגרים משמעותיים לאור ביטחון תעסוקתי פוחת, תחרות אינטנסיבית גוברת על מקומות עבודה והתפתחויות טכנולוגיות מואצות המשנות את מבנה המשק וכתוצאה מכך גם את אופי הביקוש לעובדים. 

התאמת שוק התעסוקה בישראל לאתגרים אלה היא בעלת חשיבות גבוהה והשפעה מהותית על כוח העבודה המקומי. פיתוח מקיף ומיטבי של השוק בישראל ושילובו בתהליכי ההתפתחות המהירים מולם הוא ניצב כיום, יבטיח כי כוח העובדים בישראל יהא תחרותי, מוכשר ואיכותי וכי הוא יעמוד בפני משרע רחב של הזדמנויות תעסוקה מגוונות.

התאמת שוק התעסוקה בישראל לאתגרים הללו מתייחסת הן לשיפור מיומנויות העובדים והן להרחבת הזדמנויות התעסוקה. המיומנויות הנדרשות מהעובד בעידן הדיגיטלי כוללות היכרות עם יישומי מחשב בסיסיים (למשל, שימוש ב-Microsoft Office וחיפוש באינטרנט), וזאת לצד הכשרת עובדים מקצועיים בתחומי ה-ICT (תכנות, ניהול מערכות מידע ויישומי IT) והדיגיטל (מפתחי חווית משתמש, מנהלי ומאפייני מוצר, Data Analysts, מומחי מדיה חברתית וכו'). יותר ויותר הכשרות מסוג זה יכולות להתבצע בכלי לימוד מקוונים ובפלטפורמות דיגיטליות. נוסף על כך, גישור על חסמי מרחק, זמן ונגישות, כפי שמאפשרים הכלים הדיגיטליים המודרניים, יתמוך בהרחבת סט ההזדמנויות התעסוקתיות העומדות בפני העובדים בישראל. כך למשל, שימוש בכלים לעבודה מרחוק (Telework) יאפשר לקהלים באוכלוסייה לעבוד מהבית בשעות הנוחות להם ובכך יפתחו עבורם משרות במקומות עבודה שלא היו פתוחים בפניהם לפני כן.

אם כך, פיתוח שוק התעסוקה בעידן הדיגיטלי ייעשה תוך התייחסות לארבעה תחומי עיסוק מרכזיים:

  • התאמת המיומנויות הדיגיטליות במערכת החינוך, באקדמיה ובכוח העבודה לשוק התעסוקה המודרני
  • הגברת השימוש בהכשרות מקצועיות מקוונות
  • הרחבת אפשרויות התעסוקה בעידן הדיגיטלי על-ידי הסרת חסמי מרחק
  • הכשרת כוח-אדם מקצועי בתחומי הדיגיטל וה-ICT

 

 

> הקמת קהילת Ed.il ׁ(בהובלת משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף משרד החינוך הוקמה קהילת חדשנות דיגיטלית בין-מגזרית בתחום החינוך) 

הקהילה מקיימת מפגשים, האקתונים ותחרויות בתחום החינוך ובהשתתפות מורים, הורים, תלמידים, אנשי חינוך ויזמי Ed-Tech.

 

 

> תכנות ורובוטיקה בתכנית הלימודים

החל משנת הלימודים התשע"ו, משתתפים מאות תלמידי כיתות ד' בשיעורי תכנות ורובוטיקה של משרד החינוך במסגרת תכנית שתלווה אותם עד לכיתה ט'.
בשנת הלימודים התשע"ז הצטרפו לתכנית תלמידים שעלו לכיתה ד' והתכנית הורחבה לכ-300 בתי ספר נוספים.

 

 

סימנייה