דילוג לתוכן

המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית

השרה לשוויון חברתי

חה"כ גילה גמליאל 
 

למהפכה הדיגיטלית המתרחשת בעשורים האחרונים השפעה עצומה על החדשנות, היצירתיות ואיכות החיים בעולם כולו. הטכנולוגיות החדשניות שפרצו אל חיינו כבר תרמו תרומה עצומה לכלכלה ולחברה בישראל, והפוטנציאל שעודנו גלום בהן הוא עצום.
מדינת ישראל ידועה כ"אומת הסטארט-אפ", אך עדיין רק חלק קטן מהאוכלוסייה שותף לעולם טכנולוגי זה. המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית הפועל תחת המשרד לשוויון חברתי, שם לו למטרה להציב את ישראל בשורה הראשונה של המדינות המובילות והמתקדמות טכנולוגית, לגשר על פערי הדיגיטציה הניכרים בקרב האוכלוסיות החלשות בחברה ולייעל את עבודת הממשלה והשלטון המקומי.

מיזם ישראל דיגיטלית מהווה אבן יסוד בעבודת המשרד לשוויון חברתי, בחתירתו לצמצום הפערים ההולכים ומתרחבים בחברה הישראלית וליצירת הזדמנות שווה עבור כל אזרחית ואזרח בישראל. באמצעות המיזם, נביא למצב בו לכל ילדה וילד בישראל יהיו התשתיות והידע הדיגיטלי הנדרשים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם, תוך גישה רחבה ושווה למגוון ההזדמנויות שמציע העולם הטכנולוגי.

אנו רואים בישראל דיגיטלית השקעה ישירה בהון האנושי, אשר תאפשר הזדמנות אמיתית לניידות בחברה הישראלית ותקרב את היום בו ילדה מדימונה או ילד מרהט, יקימו את ה"גוגל" או ה"פייסבוק" הבאים.

מלבד כך, מיזם ישראל דיגיטלית, בסיוע של מגוון שותפים בממשלה ומחוץ לה ירתום את החדשנות הישראלית ויאמץ כלים דיגיטליים להורדת יוקר המחייה בישראל בין היתר באמצעות קידום תחום הדיור לעידן הדיגיטלי והורדת מחירי הדיור הגבוהים ופיתוח של תחום הפיננסים בעידן הדיגיטלי שיאפשר לשפר את השירותים הפיננסים ולהגביר את התחרות במשק.

התכנית הדיגיטלית הלאומית המונחת לפתחכם, מהווה את המדיניות של ממשלת ישראל למינוף יתרונות טכנולוגיות המידע והתקשורת לצמצום הפערים החברתיים במדינה, להגברת השגשוג הכלכלי בישראל ולהפיכת הממשל בישראל ליעיל וחכם. אנו מודים לכל מי שנטלו חלק, תרמו מניסיונם ומרצם וסייעו בפיתוח רעיונות ודעות במסגרת גיבושה של התכנית הלאומית החשובה הזו.

בכבוד רב,
גילה גמליאל
השרה לשוויון חברתי

 

מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי

אבי כהן
 

המשרד לשוויון חברתי שואף לכך שהחברה בישראל תהיה חברה מגוונת, בעלת חוסן חברתי וכזו המאפשרת מתן שוויון הזדמנויות לכלל קבוצות האוכלוסיה והאזרחים במדינת ישראל. אחד הכלים המשמעותיים ביותר שבכוחם להוביל לצמצום פערים חברתיים ולשוויון הזדמנויות – הם הכלים הדיגיטליים. לאור זאת, פעילותו של המיזם הלאומי 'ישראל דיגיטלית' במשרד לשוויון חברתי מהווה חלק משמעותי בפעילות המשרד והוא כלי מרכזי להגשמת חזון המשרד. אימוץ תהליכי הדיגיטציה בקרב משרדי הממשלה הוא מפתח לייעול עבודת הממשלה והגברת האפקטיביות שלה, אך בראש ובראשונה הוא מפתח לקידום יעדים חברתיים מהמעלה הראשונה. באפשרותה של הדיגיטיזציה לקרב מרחקים בין פריפריה למרכז, לפתח ולמנף את ענף התעשייה והעסקים, ולהביא לקפיצת מדרגה משמעותית באופן שבו מסופקים המוצרים והשירותים הציבוריים. זוהי מציאות המאפשרת צמיחה מכלילה ומתמשכת,המתבטאת בשיפור איכות החיים הכוללת במדינה.

כחלק מהמאמץ הלאומי להשגת יעדים חשובים אלה, המשרד לשוויון חברתי, באמצעות המיזם הלאומי 'ישראל דיגיטלית' פועל נמרצות למינוף היכולות הממשלתיות בדגש על יצירת וביסוס שיתופי פעולה בין משרדיים ובין מגזריים רחבים וענפים לטובת הצלחתו. לצד העבודה האסטרטגית והתכנונית מובלים מהלכים ופרוייקטים רוחביים, בין-משרדיים החיוניים לעמידה ביעדים ובמטרות שהצבנו לעצמנו.

אנו מאמינים ומקווים כי אימוץ התכנית הלאומית הדיגיטלית הראשונה בישראל על ידי ממשלת ישראל, בתוך מתן כלים למימושה יביאו לשינוי חברתי משמעותי ואמיתי במציאות חייהם של אזרחי ותושבי ישראל.

בכבוד רב,
אבי כהן,
מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי

ראש מטה ישראל דיגיטלית

שי-לי שפיגלמן

מדינת ישראל נמצאת בנקודת פתיחה מעולה למימוש חזון המהפכה הדיגיטלית. נקודת הפתיחה הזאת היא תוצאת השילוב ההיסטורי שבין הבשלתן של טכנולוגיות חדשניות, לבין המובילות העולמית של הכלכלה הישראלית בחדשנות טכנולוגית – שזכתה לכינוי ה- Start-up Nation
האתגר הבא של מדינת ישראל הינו לבסס את מעמדנו המוביל בעולם, להאיץ ולדחוף קדימה את הצמיחה במשק ולהבטיח כי יתרונות הטכנולוגיה יחלחלו לכל רבדי החברה, וכך יתרמו לצמצום הפערים החברתיים ולמתן שוויון הזדמנויות לכלל האוכלוסייה במדינה.

המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית, המקודם על-ידי מטה ישראל דיגיטלית, נועד לענות על אתגרים אלו. על מנת לקדם את המיזם, ניסחנו יחד עם שותפינו השונים בממשלה, במשק ובחברה את התכנית שלפניכם, המשקפת את מדיניות הממשלה לעידן הדיגיטלי, על פיה יפעלו זרועות הממשלה השונות בבואן לצמצם פערים חברתיים, להאיץ את הצמיחה, לייעל את עבודתן ולשפר את השירותים הממשלתיים לאזרח, באמצעות כלים דיגיטליים. לצד זאת, אנו במטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי ושותפינו הרבים בקרב משרדי הממשלה, נוסיף לפתח תחומים רוחביים ותשתיות ארגוניות, טכנולוגיות ופיזיות, הנדרשות להצלחת המיזם. כמו כן, נמשיך להסתייע במגזר הפרטי לעידוד חדירת הטכנולוגיה למגזר הציבורי ונרתום אותו לקידום החדשנות במשק.

אנו מאמינים כי תכנית זו, אשר תאפשר קידום של מספר גדול של יוזמות חשובות במקביל, תוך שיתוף פעולה רב-מגזרי ובין-לאומי, תייצר את המסה הקריטית הנחוצה ליצירת "קפיצת המדרגה" הדיגיטלית להגשמת החזון שבבסיס מיזם ישראל דיגיטלית.

אנו מודים לשותפינו במשרדי הממשלה השונים, באקדמיה, במגזר העסקי ובציבור, אשר סייעו בכתיבת התוכנית, השכילו להבין את הפוטנציאל הגדול הטמון ב"מהפכה הדיגיטלית" ונרתמו למאמץ הלאומי הזה.

בברכה,
שי-לי שפיגלמן,
ראש מטה ישראל דיגיטלית

סימנייה